Chcę Wam pokazać, jak uczę się nowych rzeczy.
3 kwi 2021
50 681 wyświetleń
👉 dla 100 pierwszych osób kod "LAZY" da -10% na produkty z kategorii:
botland.com.pl/176-stacje-lutownicze
botland.com.pl/574-mierniki-uniwersalne
👉 Wsparcie kanału ► patronite.pl/naukowybelkot
👕 Nasze koszulki ► naukowybelkot.shoplo.com/
📚 Moja książka ► altenberg.pl/geny/
🎵 Mix audio ► ratstudios.pl/
===
Subskrypcja ► plworld.info
Facebook ► facebook.com/UwagaNaukowyBelkot
Twitter ► twitter.com/NaukowyBelkot
Instagram ► instagram.com/NaukowyBelkot/
Grupa na facebooku ► goo.gl/HP8J83
===
Źródła (wybrane):
Rozumiem, że to pewnie mega skomplikowany proces, ale bardzo fajnie by było gdybyś nagrał parę odcinków z profesjonalistami i polecił ich kanały, że jak ktoś się zainteresuje tematem dalej, to będzie miał bardzo dobra bazę wiedzy. I to tylko taka sugestia, zdaje sobie sprawę, że robienie filmów na YT jest bardzo pracochłonne, a co dopiero crossów 😁 A, poza tym, Twoje materiały są naprawdę świetne, ogółem cały kanał mega wartościowy, jego główne siłą jest to, że wytłumaczysz bardzo skomplikowane procesy w przyrodzie 😁
Człowiek od komentarza pokaż się, dużo ci zawdzięczamy
Witam wydaje się ze seria będzie super polaczenie chemii fizyki z praktycznym zastosowaniem to będzie fajne bo będzie teoria z zastosowaniem wydaje się ze to może być ciekawsza wersja prowadzenia zajęć z chemii/fizyki a nie pusta teoria bo wydaje mi się ze tego brakuje na lekcjach dla dzieci czyli pokazu praktycznego zastosowania tego czego się uczą wiec zajęcia wtedy są dla nich abstrakcyjne nie powiązane z niczym przez co szybko się nudzą dana dziedzina
Dawid. Chcesz się czegoś nauczyć więcej to składaj papiery do ESA na astronautę ☺😊😀😁!!!!! właśnie robią nabory!!!!! Ja się wstępnie kwalifikuję wg ich kryteriów ale są w życiu ważniejsze sprawy 😉
Super, czekam na dalsze części😀
Flashbacki z pracowni
JZSE
Panie Dawidzie, ambitne podejście do tematu. Od razu z grubej rury. Trzymam kciuki za pełen sukces.
Elektronika!! Kocham!! Pamietam jak wieki temu robiłem pierwsze płytki PCB, migające diody, buzery... teraz pasja, nawalam lampowe wzmaki P.S. Mam taką samą stację lutowniczą;)
Mam prośbę żebyś skomentował dokument Netflixa "Ciemne strony rybołóstwa". Myślę, że to by zaciekawiło wiele osób.
Prosze Dawid zrób sobie wskaznik strzałke jak Adam Słodowy a moje serce bedzie twoje. Swoja drogą to fajnie ,że przyroda próżni nie lubi i miło, że duch takich programów jak np "Sonda" i " Zrób to sam" ciągle tli sie na jutube. :)
Dawid za bardzo przykłada się do formy. Przecież i tak lubimy słuchać Dawida nawet gdy kadr jest krzywy, obraz nieostry lub jakiś mankament. Dawid, zobacz sobie np pod mikroskopem lub profesora Chrisa. Oni maja na ostatnim miejscu montaż lub jakość. Tam tylko treść się liczy i ludzie to kochają. Lubią prawdziwość, a nie idealnie zrobione przejście lub balans bieli.
Obejrzałem cały film i nadal nie wiem jak uczysz się nowych umiejętności. Brawo Dawid, super tytuł. Dowiedziałem się, że lubisz się bawić elektroniką... Super, to było mi potrzebne :D
Bardzo fajna inicjatywa mnie zachęciła do zainteresowania się tym trochę na własną rękę a studiuje automatykę i robotykę i to jest coś co powinienem mieć na zajęciach ale nikt nie zainteresował mnie tym na tyle żebym chociaż rozważył robienie tego na własną rękę poza zajęciami trzymam kciuki za serie bo pewnie nie tylko mnie tak zainteresuje.
Panie, nie pokazuj Pan tej lutownicy tutaj nawet. Nie masz Pan czyściwa, nie masz Pan cyny, nie masz Pan topnika, nie masz Pan trzeciej ręki z lupą i doświetleniem LED jak Pan w ogóle coś lutować planuje:/
Notka: poprawne lutowanie nie jest proste. Ja osobiscie bym chetnie zobaczył odcinek o fizyce lutowania.
Hej :) Jeśli chcesz mieć fajny, wygodny efekt z tym "kręciołem", to możesz spróbować z modułem wi-fi Wemos D1 8266 ESP12 mini (jest opcja taka, że możesz je bezpośrednio programować, lecz niestety nie mają tej płytki na botlandzie choć Wemos NodeMCU powinen też dać radę), serwo 360stopni, zasilanie z powerbanka i do tego aplikacja z RemoteXY. com - apka mega prosta i wygodna - też się dopiero uczę w robotyczne/ animatroniczne rzeczy, a jest nawet dość proste do przyswojenia no i aplikacja generuje Ci też kod do wgrania na płytkę, więc po mojemu super. Mega się jaram, że też się zabrałeś za taki temat, bo fajnie się będzie uczyć razem z Tobą. Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia!
Panie Dawidzie, jestem wielkim fanem tego pomysłu i dziękuję za wytrwałość! Sam hobbystycznie bawię się elektroniką i trzymam kciuki za serię. :) Teraz tylko zbieramy zakłady kiedy dojdzie do zakupu drukarki 3D. Sam niedawno kupiłem z małżonką Prusę i3 MK3S+ i teraz nie wyobrażam sobie budowania czegokolwiek bez tego urządzenia. :)
Dawid, a może zamiast Arduino coś nowszego i przyszłościowego jak MicroPython and Raspberry Pi Pico?
AHOJ NETOPERKU Dawid pamiętaj tory to jest przyszłość,kabelki a nie daj boże trakcja to śmierć
I tak powinno się robić naukę! ... Nurtuje mnie jednak pewna rzecz ... Czy jeśli powiem: powinno być "Dawid >>does
Ej, @Dawid Myśliwiec, co ty masz do Elektrody? To bardzo porządne forum, a porządek jeszcze nikomu nie zaszkodził ;)
nazwij serie Dawid Myśliwięc robi hehe
Tez to mam xD, jedyne co to jestem w podstawówce
Dokładnie, najważniejsze są chęci i tak jak mówisz marzenia
Ale clickbait, myślałem, że będziesz mówił o jakichś technikach uczenia się
świat jest niesamowity. przeżyłam 30 lat nie znając terminu Lazy Suzan, a teraz w ciągu tygodnia wpadam na niego drugi raz na yt (pierwszy raz w filmiku o wygodnym przechowywaniu/organizacji przestrzeni XD)
+1
Jako magister inżynier elektrotechniki i techniki elektronik trzymam za Ciebie Dawidzie kciuki i służę pomocą. Na elektrodzie też staram się pomagać w wolnym czasie😉
Popieram pozostałe osoby z komentarzy! Rób dalej swoje :) Świetny pomysł na serię! Sam "wszedłem" w elektronikę będąc programistą. Krok po kroku pogłębiałem wiedzę i teraz ciesze się tym, że programowania mogę użyć w namacalnych projektach.
Spodziewałem się, że ten odcinek będzie o tym jak uczysz się nowych rzeczy. W sensie sposób, w jaki to robisz.
Genialny filmik. Spodziewałem się po tytule zupełnie czego innego a tu proszę. Zainspirował mnie jak skończyć mój projekt którego ukończenie jest moim marzeniem od 5 miesięcy. Zaraz lecę robić listę rzeczy minimum, fajnie by było i idealnie by było dla mojej (i w sumie całego mojego zespołu) gry komputerowej :D A tak przy okazji, powodzenia z elektroniką. Bawiłem się w to troszkę i wiem jak skomplikowane jest zrobić cokolwiek co działa. Z niecierpliwością czekam na następne filmy z serii ;)
No nie wiem czy to dobry kierunek. Lubię Twoje filmy no ale zaczynać z elektroniką w Twoim wieku... :-) Ja z elektroniką w tym Arduino i kontrolerami bawię się z dobre 15 lat, ale i tak nie nagrywam filmików bo uważam, że są lepsi.
Brawo za pomysł i wychodzenie z wiadra. "Ludzie są jak wiadro krabów. Nie potrzeba zamykać bo inne kraby ściągają na dół osobniki przy krawędzi."
A pomimo jakiej wagi Sue będzie z wdziękiem i niezbyt głośno (!!) się obracać?😏 Bo potrzebowałabym tak około półtora kg wrzucić na takową (średnica luzik max14). I Dawid... Dopisz do wyzwania instrukcję obsługi 🙈🙈🙈 bez instrukcji się nie liczy 🤪😜😉
Oglądanie Twoich konfrontacji z Arduino na pewno pokazuje, że nie tylko informatycy są w stanie się tym bawić, ale też ludzie zwykli, może dzieciaki..
4:37 ale jakim trzeba być debilem żeby pomyśleć że to ładowarka chyba każdy wiedział o co chodzi bo nawet ja wiedziałem a moje doświadczenie z elektryką to podpięcie gniazdka i włączników
Nie moge się doczekać
Może ułatwić sobie trochę i wykorzystać podstawę od starego gramofonu na płyty winylowe 😉
A ja tam bym podszedł z takim dystansem, z jakim podszedł swojego czasu Arek Kamiński (arnh.eu) - nazywając serię zabaw z arduino i innymi tematami tego typu "Archon psuje"
Trzymam kciuki za powstanie serii. Powodzenia!
Podoba mi się, że pokazujesz, jak zaczynasz swoją przygodę z czymś kompletnie nowym. Na youtube jest mnóstwo ludzi pokazujących jak zrobić coś, w czym są wybitni, co może demotywować nowicjuszy. Jednak fajniej jest uczyć się równolegle z kimś, nawet jeśli jest to youtube. :)
Dobra robota!
ŚWIETNY POMYSŁ 🖤 Uważam, że to bardzo ważne, aby pokazywać, że każdy z nas jest uczniem, który nie powinien bać się popełniać błędów w trakcie nauki nowych umiejętności. Mam nadzieję, że ta seria doda odwagi wszystkim tym, którzy chcą próbować i wciąż się uczyć.
Super. Parę tygodni temu, też zacząłem się tym bawić. Od wielu lat zawodowo zajmuję się informatyką, przez wiele lat zarabiałem na życie jako programista, ale programowanie czegoś co ma 4K pamięci jest bardzo odświerzające :) No i coś się rusza, świeci :D. Trzymam za Ciebie kciuki, za tą serię i za siebie też :)
Kompatkowość ♥️♥️♥️
Kompletnie mnie nie interesuje taka tematyka. Ale co mam zrobić - oglądam.
No i się doczekaliśmy Wazzupa w branży elektro. Powodzenia Dawid, myślę, że to będzie fajny content nawet jak będziesz robił błędy. Im więcej ich popełnisz tym lepszy będziesz w tym na przyszłość.
Fajnie by było jak byś zrobil film ogólnie o przyswajaniu wiedzy. Nie wiem czy sie da taki zrobić. 😁 Ja w swojej pracy (eltronika) mam codziennie !!! Nową wiedzę do przyswojenia i jedna zostaje w głowie inna nie😎 ciekawe czemu tak jest
To będzie jedna z moich ulubionych serii WNB :) Może dlatego, że też trochę dla zabawy zajmuję się elektroniką (bardzo trochę, bardzo dla zabawy) i też popełniam masę błędów, złego nazewnictwa itp. Raz, że poczuję się, że nie jestem sam, a dwa, że (dzięki sprostowaniom) też skoryguję swoje błędy i czegoś nowego się nauczę :) Dzięki Dawid!
Bardzo fajnie że taka seria powstaje! Składanie pierwszych własnych projektów to świetna zabawa i sposób na naukę, w tym przypadku również inspiracja dla innych a jest tego mało na polskim YT :) Powodzenia!
Jak będziesz chciał porozmawiać na temat jak to zrobić to myślę że mogę służyć pomocą, nie tylko taki stolik ale różne projekty z zakresu elektroniki, mechaniki itp.
Cieszę się, że nawiązałeś tak ciekawa współpracę, dzięki której możesz poszerzać swoją wiedzę i zainteresowania. Czekam na odcinki z tej serii i trzymam kciuki żebyś był jak najbardziej zadowolony z efektu końcowego 😊
No to jak mawia mój tata: Pojedli, popili? Na dół do roboty! :D
Znam Naukowy Bełkot, znam Botland i jedno i drugie to porządne firmy
Brakuje mi na tym kanale wiecej właśnie takich technicznych rzeczy. Trzymam kciuku 👍
Pomysł na prezentowanie swoich batalii, potknięć itd. całkiem ciekawy, ale nie wiem na ile warto się w to wkopywać. Ogarnięci w elektronice będą cierpieć, a nieogarnięci niewiele się nauczą (lub co gorsza - nauczą się błędów, które jako początkujący masz całkowite prawo popełniać). Sugerowałbym, trochę w nawiązaniu do przytoczonego przez Ciebie komentarza, pójście w kierunku znanych sobie tematów. Elektronika może tu pozostać traktowanym po macoszemu narzędziem, a nie głównym wątkiem. Tylko w ten sposób to (oczywiście wyłącznie w mojej ocenie, rzeczywistość może być inna) może mieć rację bytu. Wiem, że to niemożliwe, ale jakoś tak mi się źle na duchu robi, gdy fajny kanał wpada na własne życzenie w taki, nomen omen, kanał. Oglądanie jak Kubica gra w koszykówkę może być nawet zabawne, ale tylko przez dwa odcinki.
CZY TO PRZEZ GLOBALNE OCIEPLENIE, ŻE W KWIETNIU MAMY NISKIE TEMPERATURY I ŚNIEG?😺😺😺 CZY TA CAŁA NAUKA O NATURZE I KLIMACIE TO WIELKI POLITYCZNY ŚCIEK? CZY DAWNO JUŻ POWINNO PRZESTAĆ SIĘ SŁUCHAĆ LUDZI UDAJĄCYCH ŻE COŚ WIEDZĄ?
nie badz wydyganiec. to nie ~10kV
fajny pomysł
Dzięki temu filmowi wygrzebałem swoje dawno kupione Arduino i zaczynam naukę :D. Namówiłeś!
Jedyny błąd jaki popełniłeś, to słuchanie takich hejterów ;) A tak serio, wrzuć kod na github/bitbucket- pomożemy Ci to rozwijać!
Hiperpoprawne podejście jest dobre do filmów jakie robisz zazwyczaj, do uczenia się dałbym sobie więcej luzu, żeby się niepotrzebnie nie spowalniać. Walniesz tylko disclaimer na początku, że wszystko co mówisz może być (Prawdziwie) Elektronicznym Bełkotem i ewentualne błędy możesz w kolejnym odcinku prostować :) Nie wiem czy znasz taki kanał Wintergatan - koleś robi przerośniętą katarynkę i przy okazji uczy się wielu rzeczy, popełniając przy tym mnóstwo błędów. Bardzo fajne z punktu widzenia tworzenia/budowania czegokolwiek.
Jeśli chcesz zrobić to z WiFi to polecam ESP32 zamiast arduino ;-)
Było milion razy na YTbie. Ciężko użyć lupki?! Pozdrawiam Ciebie Dawidzie, elektrody nie xD
Super mnie zmotywowałeś !! Jakiś czas temu sam zacząłem przygodę z Arduino i porzuciłem to. Teraz nabrałem znowu motywacji do kontynuowana przygody z elektroniką i skończenie mojego projektu, thx :)
Zapowiada się bardzo ciekawa seria. Dla osoby, która przymierza się do stawiania pierwszych kroków w elektronice, materiały z pewnością będą bardzo zachęcające 😅
Co do opcji full wypas czyli bluetoothów, wifi bajerów: szczerze polecam ESP32 - taniutki, ma wifi i blutacza, wszystko to co arduino (peryferia, uarty, spi, timery), przy okazji będąc 10x szybszym(240MHz procek), a programować można na tym samym arduino IDE, od którego każdy zaczyna i się przyzwyczaja - ewentualnie też nie ma żadnego problemu z jakimiś przenosinami, każda linijka z arduino będzie działała na ESP.
Brawo Dawidzie! Nikt nie jest doskonałym, a grunt to nie poddawać się!
Trzymam kciuki :) dajesz :D
Nie lazy suzan a kawalet
Super pomysł!! Trzymam kciuki!
Obawiam się, że przejście na ESP jest nieuniknione. Chyba najlepiej ESP8266 na początek. Różnica jest taka jakby lizać sopel i za chwilę lody śmietankowe. O spożywaniu sopla można kręcić filmy, a jedząc lody śmietankowe zapomina się o tym żeby włączyć kamerę. 11:55 - i tu już się skończyła pamięć w Arduino... Żartowałem, może jeszcze coś zostało. 12:25 - a tutaj jeszcze nie wiemy, że ten sopel to nie są lody śmietankowe. Nooo..., jest ambitnie - będzie trudno. Przepraszam. Wygląda jakbym się nabijał, ale tego i tak nikt nie przeczyta, więc mogę :)
Ale$ mnie Pan teraz zaimponował taką obrotnicą ;) Pozdrawiam !
Najtańsza lutownica lepsza!
Termotransmisja z PCB i pokaz jak używać Cricuit Simulatora.
O je.... bogactwo. Czemu nie pokażesz skąd brać elementów? Otwórz żarówkę, świetlówkę i nazwij wszystkie elementy które nadają się do recyklingu dla elektronika. Silnik synchroniczny z mikrofalówki lepszy :P Krańcówki też.
Doskonały pomył, ważny również z punktu widzenia psychologicznego. Uczenie się jest najważniejszą umiejętnością w życiu, a większość osób nie pokazując tego procesu, powoduje że nie postrzegamy siebie w tym procesie właściwie. Oceniając się poprzez perspektywę swoich błędów można uruchomić wewnętrznego krytyka i podkopać swoją pewność siebie. Zwłaszcza gdy będąc na początku drogi porównujemy się, albo co gorsza (czego doświadczyłeś) jesteśmy oceniani przez wszechwiedzących "geniuszy" którzy pokazują tylko efekt końcowy. Tymczasem proces "wymaga" popełniania błędów i pokazuje TYLKO to co mamy jeszcze do zrobienia, czyli nas w procesie. Cechą dobrego mentora jest szacunek do tego procesu dający szacunek to tych którzy podążają za Tobą.
To teraz transoptory i ich odmiany!
Mam nadzieję że ten komentarz nie podciął skrzydeł na tyle by ten myśliwiec spadł bo byłoby naprawdę szkoda Robisz świetną robotę na YT Dzięki
Pozdrawiam :)
Dawido roboty
Ja osobiście polecam Tobie na start nauki lutowania - kity DIY , np z AVT :) Takie moje wtrącenie.
2:34 Dawid prowadzisz kanał EDUKACYJNY Powinieneś dzielić się tutaj NABYTĄ i ZWERYFIKOWANĄ wiedzą. A nie UCZYĆ SIĘ, czy przedstawiać proces uczenia. W pełni zgadzam się z cytowanym komentarzem - niech każdy zajmie się swoją działką. Sam zrobiłem filmik o podstawach chemii i fizyki, gdzie tuż przed publikacją zorientowałem się że masę atomową nazywam liczbą masową (to ogromny błąd jeśli chcesz kogoś UCZYĆ. Dlatego robię filmiki o budownictwie, bo wtłukiwano mi przez 5 lat różnego rodzaju poprawności, których nie mam z innych dziedzin. Każdy niech zajmie się swoją działką, przekazujmy wiedzę, której jesteśmy pewni.
Oto Polska właśnie - wszechobecna krytyka i podcinanie skrzydeł :)
Collab z @Daniel Rakowiecki w tym przypadku dużo by Cie nauczył.
Bardzo szanuje ludzi którzy napędzani ambicją pozyskują wiedzę i doświadczenie. Brawo Dawid do roboty, świetny film 🙂
Spokojnie, spokojnie. Każdy inteligentny człowiek rozumie, że się uczysz, próbujesz zrobić coś ciekawego, pewnie nie ogarniasz w stu procentach precyzyjnej terminologii technicznej, nazywasz rzeczy intuicyjnie. To jest normalne, ogarnianie pojęć przychodzi z doświadczeniem. Moim zdaniem to dobrze, że pokazujesz, że robisz błędy, dobrze, że się do nich przyznajesz, bo w ten sposób pokazujesz jak się zdobywa prawdziwą wiedzę i doświadczenie, których można użyć w praktyce. Tak trzymaj, rób błędy, pokazuj, że robienie błędów jest dobre, jeśli się na nich uczymy, a jeśli ich nie popełniamy to znaczy, że coś jest bardzo nie w porządku. Natomiast takie czepianie się postrzegam jako okazywanie braku wiary w swoje umiejętności, chęć ochronienia swojego „terytorium”, poczucia statusu społecznego, który wynika ze specjalistycznej wiedzy, który pryska gdy jakiś tam laik próbuje się wymądrzać. Myślę, że to poważny problem społeczny i miło, że pokazujesz się od takiej strony. Pozdrawiam i powodzenia życzę. Natomiast niespodobało mi się w tamtym filmie stwierdzenie, że dwutlenek węgla nie jest dla nas dobry. O ile mi wiadomo, jest to znaczne uproszczenie, bo zbyt niskie stężenie dwutlenku węgla też nie jest dobre, potrzebujemy go, żeby dobrze przyswajać tlen, nie mówiąc już o roślinach dzięki którym mamy co jeść. To tak samo jak z tlenem, przecież tlen, w dużych stężeniach, też jest toksyczny, ale raczej nie mówimy, że jest szkodliwy. :)
Co do kręcących się tac to możesz podpatrzeć to, co zrobił James Gurney na filmie o id FqivtwOxX2I . W jego pomyśle nie trzeba używać mikrokontrolerów. A tak przy okazji, co myślisz o nagraniu filmu o napięciu powierzchniowym cieczy na przykładzie akwareli? Akwarele o odpowiednich właściwościach tworzą ładne wzory, co może fanie wyglądać na filmie, a przy okazji może zdobędziesz jakiś widzów z artystycznej części youtuba.
Tego potrzebowałem!
Szacun i good luck🕊🌟✋🍀
No to do roboty😅, czekam na filmy z tej serii!
Apropos elektroniki z całego serduszka polecam kanały "Reduktor Szumu" oraz "RS Elektronika" również Tobie Dawidzie jeśli jeszcze na nie nie wpadłeś.
Dawid jeszcze porzuci chemię i zajmie się programowaniem 😁 ale by było 😋
Duzo latwiej zrobic plynnosc niz regulcje. Plynnosc to prosta petla z x krokami zwiekszajaca predkosc, a regulacja to to samo, ale np. z jakims potencjometrem, a wiec dochodzi element elektroniczny i obsluga analogu. A tryby to sprawa jeszcze prostrza jezeli sie ogarnie regulcje obrotow. A wiec ta piramida trudnosci wypadnie raczej odwrotnie ^^
Do roboty!!! Już czekam i kompletuję części. Robię z Tobą. 👍
Chcę widzieć twoje błędy, potknięcia, możliwość oglądania tego byłaby fascynująca i podbudowująca także mnie w nich codziennych potknięciach
Nie znam dokładnej specyfikacji tego krokowca, ale wygląda on na jakiś nema17. Takie silniki zwykle pobierają ok 0.4A-1.2A, co wyklucza podpięcie zasilania bezpośrednio z pinów cyfrowych arduino. Znacznie prościej będzie zastosować krokowiec 28BYJ-48 i sterownik uln2003, ktory ma dodatkową wartość dydaktyczną w postaci diod pokazujących poszczególne kroki silnika. Pozdrawiam :)
W sumie jeżeli interesuje cię stopniowe przyspieszanie i zwalnianie platformy to polecam poczytać o "soft-start" choćby :) Można to zrealizować programowo lub elektronicznie, a trochę wiedzy z teorii sterowania (sygnał: rampa, etc.) się liźnie
Czarna lista zasilaczy! Temat wielokrotnie wałkowany, użyj wyszukiwarki. Zamykam.
Ja bym to na starym adapterze zrobił :p