Jak wydobywa się MIEDŹ, SREBRO I ZŁOTO - FABRYKI W POLSCE

10 kwi 2020
922 587 wyświetleń

Miedź to surowiec, niezbędny dla wielu branż gospodarki. Znajduje zastosowanie m.in. w elektrotechnice, przemyśle energetycznym, budownictwie, elektronice czy telekomunikacji.
Największe złoża miedzi w Europie i jedne z największych na świecie znajdują się na Dolnym Śląsku. Pozwalają one na prowadzenie wydobycia przez najbliższych 40 lat.
Żeby zobaczyć jak produkowana jest miedź odwiedziliśmy jednego z największych producentów na świecie, KGHM Polska Miedź SA. Niewiele osób wie, ale KGHM jest też drugim na świecie producentem srebra. W niedużych ilościach produkuje także złoto.
Cały proces zaczynamy oczywiście od wydobycia urobku. Zjeżdżamy więc 910 metrów pod ziemię, razem z górnikami Kopalni „Lubin". To jedna z trzech kopalni należących do KGHM Polska Miedź SA.
Rudy miedzi zalegają tu na głębokości od 400 do około 1000 metrów. W miejscu gdzie 270 milionów lat temu istniało pradawne morze Cechsztyńskie. To właśnie skały z dna morza zawierały tak cenne dziś metale, jak miedź, srebro czy złoto. Minerały miedzi występują w trzech głównych odmianach skał. Poszczególne typy rud miedzi to: piaskowcowe, łupkowe i węglanowe.
Górnicy w kopalni do swoich stanowisk rozwożeni są specjalnymi autobusami. Transport osób odbywa się także Land Roverami. Wsiadamy do jednego z nich.
W kopalni funkcjonuje cały podziemny organizm: sieć dróg, własna stacja paliw, a my na początek udajemy się do komory mechanicznej, gdzie serwisowany jest sprzęt górniczy.

Zdecydowana większość maszyn wykorzystywanych w kopalni została wyprodukowana przez zakład KGHM Zanam. Funkcjonuje tutaj także oddział scalania maszyn, które pod ziemię dostarczane są poprzez szyb kopalni.
Dopiero wtedy do akcji mogą wkroczyć ładowarki łyżkowe. Pobierają urobek, który w wyniku eksplozji oderwał się od ściany. Jednorazowo ładowarka może zabrać nawet do 15 ton. Urobek przewożony jest do wysypów oddziałowych
W kopalni udało się wydobyć urobek, w którym zawarte są rudy miedzi, a także srebro oraz złoto. Jednak materiał ten musi być poddane dalszej przeróbce. W tym celu trafia do Zakładu Wzbogacania Rud.
Odpad, jaki powstaje w procesie wzbogacania rud, kierowany jest do składowiska w Żelaznym Moście. A koncentrat transportem kolejowym dostarczany jest do Huty Miedzi.
Odwiedzamy Hutę Miedzi KGHM w Głogowie.
W żużlu zawarta jest miedź, którą trzeba odzyskać, dlatego kadzie z metalem kierowane są do pieca elektrycznego. Tutaj poprzez zastosowanie koksiku następuje proces redukcji tlenu i w ten sposób powstaje stop miedzi, ołowiu oraz żelaza, gdzie 70% stanowi miedź.
Szlamu, który powstaje po produkcji katod nie należy jednak usuwać. Jest on wykorzystywany do produkcji srebra oraz złota. KGHM Polska MIedź S.A. jest drugim na świecie producentem srebra. W ciągu roku produkowanych jest około 1200 ton. Zarówno srebro, jak i złoto przechowywane są w skarbcu.
Jeśli chodzi o katody miedzi, to trafiają one do magazynu, a stąd zostaną dostarczone do producentów na całym świecie. Miedź zostanie wykorzystana m.in. do produkcji blach, drutów, elementów instalacji CO2, silników elektrycznych, kabli przesyłowych czy smartfonów.
W ciągu roku KGHM produkuje około 700 tysięcy ton miedzi.
--
Portal : fabrykiwpolsce.pl
Subskrybuj kanał: bit.ly/2trnVPE
Facebook: bit.ly/2ur7xLQ
Fabryki w Polsce to podróż po zakładach produkcyjnych znajdujących się na terenie Polski. Można więc śmiało powiedzieć, że zwiedzamy przemysł w Polsce. Inspirowaliśmy się popularnym programem „Jak to jest zrobione?", znanym z telewizyjnego kanału Discovery. Co tydzień wspólnie z naszymi widzami odwiedzamy zakład produkcyjny, żeby sprawdzić jak przebiega wybrany proces produkcji. Co tydzień na nasz kanał trafia bowiem film dokumentalny, z którego dowiadujecie się jak produkowane są m.in. maszyny, zawiesia linowe, jachty, druty, okna, rozjazdy kolejowe, grzejniki, styropian itd. Pewnie interesuje was też, jak powstaje jedzenie? Na naszym kanale pokazaliśmy m.in. parówki, Pepsi, Prince Polo, paluszki, musztardy, keczup, majonez, sery i wiele innych. To niesamowite jak pasjonująca potrafi być produkcja. Tak wiele interesujących informacji niesie z sobą nauka i technika. Co tydzień bowiem poznajecie z nami ciekawostki, jakie kryją w sobie fabryki. Przed nami fabryka nie ma żadnych tajemnic.
A jeśli chcielibyście się dowiedzieć jak to działa, jak pracuje dana maszyna, jak funkcjonuje park rozrywki, jak uwarzyć piwo z popularnym browarem, śledźcie Fabryki w Polsce Extra. Nasz nowy format, który co jakiś czas publikujemy na kanale.
Odkrywajcie z nami nowe fabryki, w które obfituje cała Polska.
--
Sprawdź również nasze inne filmy, polecamy :
Huta Warszawa - Fabryki w Polsce
Huta szkła - Fabryki w Polsce
Kopalnia wapienia Czatkowice - Fabryki w Polsce

Komentarze
 • Chcesz aby Twoja firma wzięła udział w programie Fabryki w Polsce? Napisz na 👉 piotr.kupiec@fabrykiwpolsce.pl 👈 Zobacz, co u nas słychać 👇 Facebook: bit.ly/2ur7xLQ LinkedIn: bit.ly/3m4NlKH Portal: fabrykiwpolsce.pl Subskrybuj kanał: bit.ly/2trnVPE

  Fabryki w PolsceFabryki w PolsceMiesiąc temu
  • Jestem hutnikiem KGHM w Głogowie tylko zapomnieliście dodać o innych wyrobach jak siarczan niklawy metale rzadkie ren platyna

   Przemek SzymanskiPrzemek Szymanski17 dni temu
  • Łódź po Ó

   Tomasz DepcikTomasz DepcikMiesiąc temu
 • swietny odcinek.

  Damian HajdukDamian Hajduk10 godzin temu
 • 9:52 tam nie miało być instalacji CO (centralnego ogrzewania)?

  andrzej445andrzej44513 godzin temu
 • Dajcie pytanie prof. z AGH niech wytłumaczy dlaczego pierwsza była epoka brązu a potem stali. Do wykonania miedzi trzeba wysokiej technologii elektrolizy. Potem zadajcie pytanie prof.Historii który wytłumaczy jakim cudem lud Egiptu wybudował piramidy używając narzędzi z brązu gdzie ten materiał nie występuje tak obficie jak ruda żelaza.

  Marek MałeckiMarek MałeckiDzień temu
 • Jakoś mało o tym się mówi w mediach. No bo fakt, że mamy skurwiałe media i mamy nie swoje media w POlsce nie wszyscy wiedzą. Jakos mało w polityce porusza się ten temat. Jakoś w ogóle nikt nie porusza tego tematu. Tymczasem Polska jest dostarczycielem złota, dobrego miesa, dobrej mąki wszystkim poza naszą ojczyzną. My zaś, my Polacy ŻREMY TO CO nie jest naszą regionalną żywnością

  naszawaszaichnaszawaszaich3 dni temu
 • Najlepsze bo Polskie !

  llizak77llizak774 dni temu
 • I gdzie to wszystko jest ? Rozkradzione!

  RxYRxY4 dni temu
 • produkujemy tyle srebra... takie bogactwo odpływa od nas to smutne :( inflacja uderzy z taką siłą, że dopiero wtedy zrozumiemy co straciliśmy, zabezpieczajcie się ludzie w swoim zakresie u tanich i sprawdzonych dealerów jak www. sklep.szlachetneinwestycje .pl bo te aktywa są niedoceniane!

  Bartłomiej JaskulakBartłomiej Jaskulak8 dni temu
 • 7:48 miałem okazję oglądać na żywo

  Pralka TVPralka TV10 dni temu
 • Mieszkam kilometr od tej huty,żadna przyjemność

  matiz V2matiz V211 dni temu
 • Tacy w tym potężni jesteśmy to gdzie te pieniądze są?

  M K KM K K12 dni temu
 • Koszery maja caly czas wbity swoj pazerny wzrok w KGHM.

  Primo LeviPrimo Levi12 dni temu
 • Rozsylajcie !!! - --Petycja: COVID-19: Mówimy NIE przymusowym szczepieniom www.crpo.org.pl/petycje/sprzeciw-obowiazkowym-szczepieniom-covid19,39 List otwarty polskich lekarzy, naukowców i pracowników służby zdrowia do polskich władz oraz mediów -www.petycjeonline.com/list_otwarty_polskich_lekarzy_naukowcow_i_pracownikow_suby_zdrowia_do_polskich_wadz_oraz_mediow Dr Carrie Madej wyjasnia jak szczepionka Covid-19 jest polaczona ze sztuczna inteligencja- transhumanizm/ludzie roboty- www.bitchute.com/video/854Y9KKGDwBb/ CHCĄ Z NAS ZROBIĆ GMO / THEY WANT TO TURN HUMANS INTO GMO www.bitchute.com/video/S8Aubgz0VtAK/

  Aloys KozaAloys Koza12 dni temu
 • Dlaczego "FABRYKI W POLSCE", a nie polskie ? Wszystkie już sprzedaliście za złotówkę ?

  wojan50wwwojan50ww14 dni temu
 • e tam, mirra i kadzidlo

  Michal DobrzynskiMichal Dobrzynski15 dni temu
 • Ciekawe 😁 Polska ma takie fabryki, najlepsze na świecie. A nasz kraj nadal jakiś zacofany

  ShvaisonShvaison17 dni temu
 • I gdzie te pieniądze widać?

  Tomasz PTomasz P17 dni temu
 • To sa prywatne kopalnie .. czy polskie

  PoloñolPoloñol20 dni temu
 • Polska ma srebro .. złoto 🤔???

  PoloñolPoloñol20 dni temu
 • Fajny odcinek. I pomyśleć ze pan Tusk chciał sprzedać KGHM Niemcom.

  Andrzej ŁAndrzej Ł21 dzień temu
 • T

  B BB B21 dzień temu
 • gdyby nie miedź to nie było by tego filmu

  nosacz Polskinosacz Polski22 dni temu
 • Mieć, albo nie mieć - OTO jest pytanie ;-)

  Stanisław KStanisław K23 dni temu
 • Nic nie znalazlem o tej wyprzedazy panstwowych udzialow latem lub wiosna 2020 o ktorych wspominal w swoim programie Pan Maciak. W internecie jest strona o KGHM-inernational z siedziba w Vancouver. Jest to wlasnosc KGHM ale dyrektorem jest obcokrajowiec.

  Jacek czarnyJacek czarny24 dni temu
 • Super ciekawy film.

  Boguslawa MajBoguslawa Maj24 dni temu
 • Statystycznie Polskie Panstwo na rok 2019 mialo 31.79% udzialu a ponad 58.13% udzialowcy nieznani (pewnie prywatni obywatele polscy?). Po 5% maja dwie firmy (Aviva OFE i Nationale-Nederlanden OFE); nie znam tych firm.

  Jacek czarnyJacek czarny24 dni temu
 • Miedz juz nie nalezy do Polski. Wszystko zostalo sprzedane Kanadyjskiej firmie. Dziekujmy naszemu rzadowi i sejmowi...oddaja nasze bogactwa.

  Jacek czarnyJacek czarny24 dni temu
 • A gdzie są środki pozyskane z tej kopalni czy obcy kapitał zabiera kasę?

  Krzysztof StencelKrzysztof Stencel24 dni temu
 • polska nie jest na 2 lecz 13 miejscu w wydobyciu miedzi na swiecie, ale mimo tego film jest profesjonalny ....dzieki

  Love FlowersLove Flowers24 dni temu
 • Polska miedz ale jestesmy bogaci ❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️

  Elis JaderiElis Jaderi26 dni temu
 • Warto dodać, że te złoża zostały odkryte dopiero po wojnie, a Niemcy nie potrafili ich namierzyć.

  Dariusz KafkaDariusz Kafka27 dni temu
 • 8 A kiedy uwierzycie temu Poselstwu i będziecie kaznodziejami lub pasterzami tego Poselstwa, nie prostytuujcie się z kapłanami z miejsc katolickich, protestanckich, ewangelickich i branhamistów. Zostań z Bogiem! Trzymajcie się Jego Słowa! Bez względu na prześladowania pozostań z Bogiem i Jego prorokiem! Wiedzcie, że poza żyjącym prorokiem waszych czasów jest to droga zatracenia! Pan Jezus Chrystus nie cierpiał na krzyżu, abyście byli katolikami. Pan Jezus Chrystus nie cierpiał na krzyżu, abyście byli protestantami. Pan Jezus Chrystus nie cierpiał na krzyżu, żebyście byli ewangelikami, branhamistami, muzułmanami i innymi. A ponieważ On jest tym samym wczoraj, dziś i na wieki, jak we wszystkich czasach, także w waszym czasie, wyśle jednego proroka takiego jak Noe, w którego musicie wierzyć, że będzie miał Życie wieczne. I ten prorok będzie miał absolutnie Wszechmocnego Boga, który go posłał. [Ed: Zgromadzenie mówi, "Amen!"]. www.philippekacou.org

  Jean René N'GBEBOUJean René N'GBEBOUMiesiąc temu
 • Super odcinek

  Marek woźniakMarek woźniakMiesiąc temu
 • Jak tak bogato, miedź srebro złoto to kto to rozkrada że taka bida i inflacja?

  edekedekMiesiąc temu
 • Kto to powiedział: "interesuje mnie tylko złoto" ? = Int4r4suje mnie "tylko" złoto.

  THE WINNER TAKES IT ALLTHE WINNER TAKES IT ALLMiesiąc temu
 • To ta sama spółka co miała przynosić straty i najlepiej było ją sprzedać Niemcom :D ?

  LeepekLeepekMiesiąc temu
 • Ja bym wolał żeby KGHM był już dawno sprzedany niemcom.

  Kamil M.Kamil M.Miesiąc temu
 • Zaglebie lubin

  Артем РомахАртем РомахMiesiąc temu
 • Popatrzcie sobie poliniacy, nigdy niczego nic nie będziecie z tego mieć.

  marcin tomaszekmarcin tomaszekMiesiąc temu
 • W Amber Gold?

  R ZaR ZaMiesiąc temu
 • To dlaczego jesteśmy biednym krajem

  Sławek PrzytulskiSławek PrzytulskiMiesiąc temu
 • jak się nie ma miedzi to się w domu na d.... siedzi :)

  barcaputabarcaputaMiesiąc temu
 • ŚCIERWO KGHM afery, przekręty,, miliony dla prezesów, a Polakom bieda, nędza, brak pracy, bezrobocie, głodowe zarobki najgorsze w całej Unii Europejskiej, polski grajdoł Europy parszywy, obóz pracy taniej siły roboczej Oświęcim 21 wieku koszmar milionów Polaków

  tarik akhmedtarik akhmedMiesiąc temu
 • Kilka sprostowań co do filmiku: - KGHM posiada kopalnie LUBIN, RUDNA, POLKOWICE-SIEROSZOWICE, GŁOGÓW -w samej kopalni LUBIN jest 7 szybów ( Lubin główny dwa szyby, Lubin wschodni dwa szyby, Lubin zachodni dwa szyby, Rynarcice jeden szyb) -rejon Lubin posiada nie 8, a 9 oddziałów wydobywczych. -najplytsza kopalnia, a zarazem najstarszą to Lubin wschodni, która ma głębokość nie 400, a równe 610m -na niektórych kopalniach roboty strzałowe odbywają się gdy ludzie jeszcze są pod ziemią (szczególnie komory mechaniczne) -na filmiku jest najnowszy szyb KGHM, stąd tak czysto i nowocześnie 😀 Pozdrawiam, bardzo ciekawy materiał!

  Sowa ZielonaSowa ZielonaMiesiąc temu
 • aniony miedzi ?? pierwsze słyszę :)

  Piotr AdamczykPiotr AdamczykMiesiąc temu
 • "Kto nie ma miedzi ten w domu siedzi".

  M. GranicznikM. GranicznikMiesiąc temu
 • I

  Leszek KubiszewskiLeszek KubiszewskiMiesiąc temu
 • Już wiem jak będę bogaty zatrudnia się tam i będę podpierdalał po sztabce złota

  Netvel GamingPLNetvel GamingPLMiesiąc temu
 • Czy chłodząc wodę odzyskujecie energię np. prąd lub w innej postaci - albo do CO w pobliskich miastach?

  zmarekkzmarekkMiesiąc temu
 • Maja rozmach

  Lukasz StanekLukasz StanekMiesiąc temu
 • Niesamowite

  SzopexSzopexMiesiąc temu
 • DOBRZE SIE ZYJE I KASA JEST SZKODA ZE DLA NIEMCOW A ZLOTO KURWA DLECZEGO W ANDIELSKIM BANKU SIE ZNAJDUJE

  Tomasz SwobodaTomasz SwobodaMiesiąc temu
 • Gdyby polska chciała wydobywać nasze surowce to takich kopalń było by mnóstwo

  Marek ZającMarek ZającMiesiąc temu
 • Mega ciekawy odcinek tylko czemu polskie urzędasy po sprzedawały to wszystko polska mogła być jak dubai złotówka była by warta tyle co euro a euro 4 razy mniej Niemcy by nam mogli sprzedawać nowe auta a szroty szły by dale na wschód bo polak złomu by nie kupił ale coz jest jak jest

  grzeg dabgrzeg dabMiesiąc temu
 • Szkoda, że będąc jednym z największych producentów srebra na świecie nie mamy swojej rozpoznawalnej na świecie monety bulionowej.

  MoneciarzMoneciarz2 miesięcy temu
 • to już nie trupa demokratycznego !!!

  Księstwo LegnicaKsięstwo Legnica2 miesięcy temu
 • wydobycie rudy miedzi jest 1970r.tj. 50 lat eksploatacji a polska ma z tego wielkie G BO MAMY ZLODZIEI i sabotarzystow politycznych i gospodarczych dlaczego sprzedajemy polprodukty za granice a nie kompletne materialy z miedzi nie mozna dobudowac w hucie glogow wydzialu do produkcji koncowej bylaby to huta o pelnym cyklu produkcyjnym

  robert kepkarobert kepka2 miesięcy temu
 • tyle produkujemy i wyrabiamy a mamy z tego co ze psa gnoju tzn. znikoma ilosc lub ulamki procent dla panstwa a reszta dla prywatnego i obcego kapitalu

  robert kepkarobert kepka2 miesięcy temu
 • Czy to w tej firmie robi sie przewały pieniężne !?

  Robert WsRobert Ws2 miesięcy temu
 • a co ma Naród Polski z tego --------------

  henryk domagalahenryk domagala2 miesięcy temu
 • 8:48 aniony miedzi? Trochę chemicznego bełkotu, te aniony to clue programu.

  Szymek FSzymek F2 miesięcy temu
 • Wszystkiego mamy najwiecej i najlepsze. Kwas z kiszonej kapusty,solona słonina i paprykarz szczeciński.

  Piotr KlejnowskiPiotr Klejnowski2 miesięcy temu
 • Ja mieszkam w Głogowie

  Klocek BocekKlocek Bocek2 miesięcy temu
 • A dlaczego państwo przywłaszca sobie prawo do wszystkiego przecież tak samo wasze to jak i moje nikt wam ziemi nie dał we władanie ktoś uzurpował sobie do tego prawo to wszystko jest chore

  Nayerbany ZiomNayerbany Ziom2 miesięcy temu
 • Teraz ciężej bo stoją na złożach Hamerykańskie bazy 😃

  Nayerbany ZiomNayerbany Ziom2 miesięcy temu
 • Akcent tego filmu taki : Jak się nimo miedźi to się w doma siedzi xD

  Bartłomiej HeródBartłomiej Heród2 miesięcy temu
 • Odwiedzisz zakład produkujący dachówkę Roben w Środzie Śląskiej ?

  NieNo CoTyTatoNieNo CoTyTato2 miesięcy temu
  • @Fabryki w Polsce szkoda bardzo ciekawy zakład i ogólnie cały proces technologiczny

   NieNo CoTyTatoNieNo CoTyTato2 miesięcy temu
  • Dachówka już była na kanale ale pewnie inaczej jest produkowana

   Fabryki w PolsceFabryki w Polsce2 miesięcy temu
 • Ja jestem z lubina xd

  Lubiński mapperLubiński mapper2 miesięcy temu
 • spokojnie mozna wykorzysrtac te tunele do celow wojskowych jako magazyny broni albo jako centrum dowodzenia w sytuacji konfliktu ...wspaniale dzielo ludzkie

  SZEWLA KATO-LOVERSZEWLA KATO-LOVER2 miesięcy temu
 • Polska ma 31,79% KGHM S.A. (Skarb Państwa). Reszta to własność prywatna w rękach polskich i zagranicznych akcjonariuszy. Po komentarzach wnioskuję, że wielu tego nie wie i nie rozumie.

  Adam G.Adam G.2 miesięcy temu
 • takie buty z pasku jest złoto i srebro tego bym nie wiedział bardzo dziękuje za informację bardzo i to bardzo ciekawe

  KRYSTIAN MILERKRYSTIAN MILER2 miesięcy temu
 • tak świat kupi za małą kase zloto srebro i miedż z KGHM zrobi wyroby i zarabia majątek rozwijając swój przemysł i gospodarke a polska chory kraj

  horst wesselhorst wessel2 miesięcy temu
 • Super kanał super filmiki 👋👍🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆🏆Polecam pozdrawiam

  Zbigniew SiwiecZbigniew Siwiec2 miesięcy temu
 • Japońskie telefony drogie ale są wspaniałe bo mają złoto w sobie,

  Malgorzata Miroslawa KimMalgorzata Miroslawa Kim2 miesięcy temu
 • To czemu Mennica Polska nie wyda monet bulionowych srebrnych i złotych, ja tego nie rozumiem skoro mamy surowiec w postaci dużej ilości srebra i mennicę. Ktoś wie czemu na tym nie zarabia państwo?

  bartektuniabartektunia2 miesięcy temu
 • Yebany poliński rząd już to sprzedał czy dopiero ma to zrobić?...

  Betoniarki OperatorBetoniarki Operator2 miesięcy temu
 • 💪

  XGaMeRiX XGaMeRiXXGaMeRiX XGaMeRiX2 miesięcy temu
 • 😎💪

  XGaMeRiX XGaMeRiXXGaMeRiX XGaMeRiX2 miesięcy temu
 • 😁

  XGaMeRiX XGaMeRiXXGaMeRiX XGaMeRiX2 miesięcy temu
 • 3 Tony złota sprzedają a później kupują od anglików pewnie drożej ja tego nie rozumie

  Suzanna .KwiatkowskaSuzanna .Kwiatkowska2 miesięcy temu
 • A teraz sobie pomyślcie o smutnej prawdzie, nasz kraj jest z tych surowców okradany. Nie tylko i z tych...

  ziomka kolegaziomka kolega2 miesięcy temu
 • ile pasożytów żeruje na KGHemie wyjdzie za 30 lat jako ciekawostka IPNtv .

  Przemysław frankowskiPrzemysław frankowski2 miesięcy temu
 • witam wszystkich zainteresowanych których interesuje zbieranie MIEDZI i metali kolorowych. zapraszam do mojego prywatnego kanaŁu z rozbiórek zŁomu sprzetów domowego uzytku wyrzuconych na śmietnikach bedziecie ciekawi ile tego ludzie porzucaja zobacz playliste: plworld.info/slow/PL5J9d1mzQivKewCE79hvqVQOvB0nyI1y3

  TECHNICUS ChannelTECHNICUS Channel3 miesięcy temu
 • Miedź? Czy nie miedź? Se bro,zło to? Gdy piję? Wszak alkoholizm to choroba.

  Patryk MaziarzPatryk Maziarz3 miesięcy temu
 • plworld.info/show/ZnNolrvFr5Pac5c/wideo.html. Wałek na wałku.

  Waldemar xXxWaldemar xXx3 miesięcy temu
 • 700tysiecy ton miedzi 1000ton srebra 3 tony złota i to rocznie!! Ja się pytam gdzie to idzie? ! Kto upłynnia te złoża?? Kto zarabia na tym.??? Dobrze wiemy o tym że Polska leży na żyłę złota jaka jest tablica Mendelejewa. Nie wspomnę o czarnym złocie jaki jest węgiel . U nas chcą zamykac a na zachodzie otwierają elektrownie węglowe i kopalnie choć by nasi sąsiedzi Niemcy. Kto czycha na nasze bogactwa naturalne?? Jakie obce koncerny?? Robią z nas niewolników ubabranych po kolana w kredytach a zasoby nasze rozkradane dzięki polskojezycznym rządom! Polskie fabryki kasowane,stocznie ,huty, górnictwo. Grabież na Polakach ...

  Waldemar xXxWaldemar xXx3 miesięcy temu
  • plworld.info/show/haWOlri_boi9Z9I/wideo.html. Sprzedadzą nas nawet nie będziemy wiedzieć kiedy.

   Waldemar xXxWaldemar xXx3 miesięcy temu
 • Tytuł powinien brzmieć: "Jak wydobywa się z Polski miedź, srebro i złoto".

  K HK H3 miesięcy temu
 • Ciekawe ilu z moich kolegów co skończyli technikum górnika w Bolesławcu w 1988 roku jeszcze pracują w zawodzie?

  Not YouNot You3 miesięcy temu
 • Pozdrawiam cały głogów i lubin jestem z okolic i powinnismy byc dumni z naszych ludzi

  Karol ZielińskiKarol Zieliński3 miesięcy temu
 • Światowa Rada Regencyjna zawiązana 10.05/17 roku.

  Jan SmalcerzJan Smalcerz3 miesięcy temu
 • Miedz juz sprzedana Kanadyjczykom

  Jacek czarnyJacek czarny3 miesięcy temu
 • A tak z ciekawości ta fabryka jest rzeczywiście polska, czy tylko w nazwie ma polska?

  rafka30rafka303 miesięcy temu
 • Polska już miedzi nie ma bo poszła do zagranicznej korporacji za srebrniki ... Wstyd Polacy że daliście się tak ograbić ..

  leoo benhakerleoo benhaker3 miesięcy temu
 • 1:50 nie wiem jak ten człowiek zdał mineralogię chalkopiryt ,chalkozyn, bornit ,kowelin to minerały siarczkowe tworzące rudy siarczkowe ;) Miedz tworzy kationy nie aniony dlatego katoda je przyciąga bo ma ładunek ujemny .W szlamie anodowym jest Ren który także się odzyskuje .Polska jest jedynym producentem Renu w Europie posiadającym własne złoża .Pod złożem miedzi są jedne z naj większych złóż złota na świeci !!! Dlaczego się ich nie wydobywa to już inna historia .Bardzo dobry materiał ,są małe błędy ale ogólnie super .Pozdrawiam !

  Mroczny&Kubek Fish RoomMroczny&Kubek Fish Room3 miesięcy temu
 • chcesz wiedzieć jak zarabiać na YT zobacz :) plworld.info/show/oGOnhM6Wj6qWacY/wideo.html thx

  Psycho_shifty_boyPsycho_shifty_boy3 miesięcy temu
 • 0:45 kilka ton rocznie to nie sa niewielkie ilości. Czy mozna w obrocie spotkac takie sztabki; sygnowane kghm?

  Artur ZagajArtur Zagaj4 miesięcy temu
 • Genialny materiał!!!

  Muzeum Historii Komputerów i InformatykiMuzeum Historii Komputerów i Informatyki4 miesięcy temu
 • Kiedyś będzie można z tego skorzystać i schrony zbudować na tym miejscu :)

  ArtOfWar3 JustPolandArtOfWar3 JustPoland4 miesięcy temu
 • Te pojazdy są elektryczne?

  CUBETechieCUBETechie4 miesięcy temu
  • Tak.

   Artur ZagajArtur Zagaj4 miesięcy temu
 • Ahh Głogów. cudowny zapach arsenu w powietrzu :D Nawet nie wiedziałem, że Huta wytwarza też srebro i złoto :)

  MEczyTAL GamingMEczyTAL Gaming4 miesięcy temu
PLworld